Be kategorijos

ŽEMĖLAPIAI

ŽEMĖLAPIAI

Žemėlapiai yra svarbi žmonijos priemonė jau tūkstančius metų. Jie padeda mums suprasti Pasaulio geografiją, tyrinėti naujas teritorijas, naviguoti mūsų planetos paviršiumi ir kosmose. Žemėlapių istorija siekia senovės laikus ir turi ilgą raidos ir evoliucijos kelią.
Senovės žemėlapiai prasidėjo kaip brūkšniniai piešiniai ant medinių lentelių arba keramikos gabalėlių. Mesopotamijos civilizacija, gyvavusi 3-2 tūkstantmečiuose prieš Kristų, paliko ankstyviausius žinomus žemėlapius. Jie dažnai buvo apvalios formos ir atspindėjo tuometinį žmonių supratimą apie pasaulio struktūrą.
Senovės Egiptas taip pat turėjo savo žemėlapių tradiciją. Egiptiečiai naudojo žemėlapius kaip pagalbą savo agrarinei veiklai ir žemės ūkiui. Jie kartografavo upių ir srities išorės kontūrus, siekdami geriau valdyti savo vandens išteklius.
Antikinė Graikija taip pat prisidėjo prie žemėlapių plėtros. Ptolemėjo geografija, parašyta II amžiuje po Kristaus, buvo vienas iš pirmųjų rimtų žemėlapių atlasų. Jis aprašė dangaus ir žemės geografiją bei sukūrė pirmąją koordinatą sistemą, naudodamasis ilguma ir platuma.
Viduramžiais Europoje žemėlapių kūrimas ir žemėlapių rinkimo tradicija pradėjo vystytis. Katalikų bažnyčia, siekdama kontroliuoti ir tiksliai žinoti savo teritorijas, skatino žemėlapių kūrimą. Monachai ir kiti religiniai vyrai kartografavo kraštovaizdžius, miestus ir kelius, sudarydami atlasus ir kronikas.
Didžiausias žemėlapio vystymosi šuolis įvyko Renesanso laikotarpiu. Didieji geografiniai atradimai skatino naujų žemėlapių poreikį, kai atsirado naujos žinios apie Pasaulio geografiją.

Kartografas Gerhardas Merkatorius sukūrė žymų žemėlapių projekcijos metodą, vadinamą Merkatoriaus projekcija. Ši projekcija yra daugelio šiuolaikinių žemėlapių pagrindas ir naudojama visame Pasaulyje.

Merkatoriaus projekcija yra cilindrinė projekcija, kurios esmė yra tai, kad tiesiogiai linija ant žemėlapio atitinka tiesiogią liniją žemės paviršiuje. Tai reiškia, kad linijos laipsnių tinklas žemėlapyje atitinka tiesiogines laipsnių linijų tinklą žemės paviršiuje.

Merkatorius projekcija taip pat leido sukurti pirmuosius Pasaulio atlasus. Kartografas Abrahamas Orteliusas 1570 m. išleido pirmąjį modernųjį žemėlapių atlasą, vadinamą „Theatrum Orbis Terrarum”. Šis atlasas naudojo Merkatoriaus projekciją ir turėjo suderintus žemėlapius visų žinomų Pasaulio regionų.

Merkatorius projekcija ir Orteliaus atlasas padėjo pagerinti pasaulio žemėlapių tikslumą ir prieinamumą. Nuo to laiko žemėlapiai nuolat tobulėjo ir vystėsi su technologijų pažanga, o šiandien mes turime labai detalizuotus ir tikslius žemėlapius, kurie padeda mums suprasti ir tyrinėti pasaulio geografiją.

Europos politinis sieninis žemėlapis ŽEMĖLAPIAI

Europos politinis sieninis žemėlapis